
Najpierw będzie o nowej książce, czyli „Grecji nieznanej”, a później jest o pierwszej, czyli o „Mojej Grecji”. Jako, że nie umiem jakoś się marketingowo sprzedać czy wylansować, napiszę wprost tak jak to mówię na wycieczkach. Zaskakujący sukces „Mojej Grecji” zmotywował mnie do napisania kolejnego przewodnika po Grecji czyli „Grecji nieznanej”. O ile „Moja Grecja” wprowadza w świat greckiej kultury, kuchni, obyczajowości, historii i opowiada o najważniejszych i najbardziej znanych miejscach Grecji kontynentalnej, o tyle „Grecja nieznana”, już wprowadza w świat mniej znany i bardziej tajemniczy. Nie czarujmy się ale wszyscy kończąc szkołę, tkwimy w takim stereotypie, że cywilizacja Grecji to Epoka Mykeńska z Wojną Trojańską, Okres Klasyczny z Akropolem i Wojnami Perskimi, a wcześniej ani później nie było nic. I to jest największy błąd w naszym myśleniu. Bo Grecja to jedna z najstarszych obok chińskiej , istniejących do dziś cywilizacji świata. Starsza niż egipska czy sumeryjska. To cywilizacja, która stworzyła Rzym, Turcję, Chrześcijaństwo i pośrednio całą kulturę zachodniej Europy i świata anglosaskiego. Na XVII soborze nie dyskutowano o tym, który z apostołów ma mieć większy wpływ na naukę kościoła, ale który z greckich filozofów. Są w Grecji miejsca niezwykłe które trzeba odwiedzić i porywające historie, które powinny zostać opowiedziane. Mam nadzieję, że lekturze „Grecji nieznanej” okryjecie Grecję tę pomijaną w podręcznikach i innych publikacjach.
Grecja Nieznana
To druga część przewodnika po Grecji kontynentalnej tym razem skupiona na miejscach już mniej znanych i epokach o których zazwyczaj mało kto ma pojęcie. Czyli już dla zaawansowanych miłośników Grecji albo przewodników, którym się trafiają się wycieczki nietypowe. Zatem jest o neolicie w Grecji, o Wiekach Ciemnych po Apokalipsie Egejskiej, o początkach Macedonii. Uzupełniłem Okres Klasyczny dziejami Sparty i Teb. Zapraszam też do Grecji rzymskiej i bizantyńskiej. Wiele uwagi poświęciłem panowaniu turecko weneckiemu i wojnie o niepodległość Grecji. Tym razem skupiłem się na takich miejscach jak:
Filippi, Vergina, Pydna, Pella, Sesklo, Bassai, Mistra, Monemwazja, Teby, Ioanina, Kavala, Sparta, Olimpia, Pólwysep Mani, Dion, Dodoni, Lamia, Athos
Nowe tematy jakie podejmuję to:
Dzieje Świętego Pawła, Początki cywilizacji greckiej, Konflikty wewnętrzne Grecji klasycznej, Podbój Grecji przez Macedonię, Wojny Rzymu w Grecji, Pochodzenie Turków, Powstanie alfabetów europejskich, Krzyżowcy i zachodni najemnicy, Przyczyny upadku Rzymu, Upadek Bizancjum, Greckie Oświecenie, Rewolucja Neolityczna, Żydzi w Grecji, Albańczycy w historii Grecji.
Tradycyjnie nie odmawiam sobie co weselszych wspomnień zwłaszcza, że „Grecję nieznaną” kończyłem pisać spędzając lockdown w pustym hotelu nad Zatoką Sarońską. Więc znów zagadki typu czy Grecy byli blondynami, albo skąd się wzięli w Grecji najemnicy Katalońscy są przerywane ciekawymi historiami z pracy w turystyce czy z życia w Grecji.

Książka „Moja Grecja” to i przewodnik po najważniejszych miejscach i zabytkach, a zarazem omówienie historii Grecji plus trochę wspomnień z pełnej wrażeń pracy w turystyce. Całość jest okraszona grecką kuchnią i napojami wyskokowymi. Książka początkowo powstawała jako podręcznik dla pilotów i przewodników, ale okazało się ze cieszy się bardzo dużym wzięciem wśród turystów. Pracując jako przewodnik mam za zadanie podzielić się pewnymi historiami z turystami, a zarazem muszę to tak zrobić, żeby chcieli mnie słuchać, dowiedzieli się czegoś i dobrze spędzili czas. Można albo lać wodę i bajerować, albo można rzetelną i konkretną wiedzę przedstawić w sposób ciekawy. Jak donoszą czytelnicy, jest to pierwszy przewodnik po Grecji, który się czyta jak powieść sensacyjną. Informacje są na poziomie akademickim i wiele z nich jest efektem moich własnych badań historycznych. W tym konsultacji, a czasem wręcz kłótni z innymi historykami, historykami sztuki, archeologiami czy lingwistami. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby wiedzą się podzielić, żeby czytelnik zrozumiał dzieje Grecji krok po kroku. Historia jest często nudna, a ja się uparłem, żeby uczynić ją ciekawą. Jako że po prostu nie lubię marketingu, nachalnego promowania, czy lania w wody w stylu „niezwykła książka”, czy „książka jakiej nie było”, a także na życzenie niektórych z Was zamieszczę fragment który sobie można ściągnąć i odczytać. Książką chciałem podziękować Grecji i Grekom dzięki którym wspaniale przeżyłem moje życie. Jest dobrze bo pierwszy nakład rozszedł się w kilka miesięcy, bez żadnego wsparcia medialnego, promocji, czy pojawienia w księgarniach. National Geographic dał ocenę dobrą. Teraz już jest druga książka czyli „Grecja Nieznana”. Jej wydanie zbiegło się z ukazaniem się kwietniowego numeru „Travellera”, w którym zaproszono mnie współtworzenia artykułu o Atenach. Książki można zamawiać u mnie (jak jestem w Polsce) lub w księgarni podróżniczej Bonobo.
Opowieść o każdym miejscu jest poprzedzona kontekstem historycznym z dużym wyeksponowaniem ciekawostek i faktów nieznanych. Rozdział o Meteorach opowiada o historii chrześcijaństwa, natomiast o Mykenach o świecie epoki brązu. Przed odwiedzeniem każdego z opisanych miejsc czytelnik otrzymuje bogate i ciekawe wprowadzenie.
Miejsca opisane w Mojej Grecji to:
Meteory, Ateny, Mykeny, Epidauros, Korynt,, Saloniki, Delfy, Termopile, Larissa, Maraton, Klasztor Osios Loukas, Agia Paraskewi w Wąwozie Tembi, Masyw Olimpu wraz z opisem sposób wyjścia na Mititkasa.
Natomiast zagadnienia jakie opisuję oczywiście obok historii omawianych miejsc to:
Przekrojowa historia Grecji, Architektura sakralna, Ikony, Historia chrześcijaństwa, Wojny ikonoklastyczne, Rozwój demokracji w Atenach, Rzym a Germanie, Epoka brązu w Grecji, Upadek Krety, Indoeuropejczycy, Apokalipsa egejska, Medycyna starożytnej Grecji, Sport w starożytności, Wojny Perskie, Spory o nazwę Macedonia, Kuchnia grecka (owoce morza, alkohole, kawy, mięsa, przekąski).
Czyli krótko mówiąc, ktoś dostał zlecenie na oprowadzenie wycieczki po Grecji, wybiera się pierwszy raz, albo chce lepiej Grecję poznać to ma w jednej książce najważniejsze informacje o kraju, jego historii, najpopularniejszych atrakcjach, kuchni i kulturze. To co jest w programie najczęściej organizowanych wycieczek objazdowych, samochodowych albo wycieczek fakultatywnych.
Żeby się lepiej czytało, dodałem różne ciekawe historie z pracy w turystyce. Teraz zabawne choć kiedyś doprowadzające na skraj zawału. Typu grupa za pół godziny dojeżdża na kolację i nocleg, a Hotel o niczym nie wie.
National Geographic Traveler dał „Mojej Grecji” ocenę dobrą. Dla przewodnika czy książki podróżniczej to jedno z najwyższych wyróżnień. Jak ona trafiła do National Geographic nie mam pojęcia, bo dowiedziałem się o tym od Pani co napisała maila, ze chce kupić książkę.

Ale najwięcej radości i poczucia dobrze zrobionej pracy dały recenzje czytelników.




